„Külvilágunk a belső világunk tükörképe.”
Sri AmmaBhagavan
A reflexológia kínai eredetű, közel 5000 éves gyógymód, de a régészeti leletek szerint az ókori Egyiptomban is ismerték a módszert, aztán mintha feledésbe merült volna. Reneszánszát 1913-tól éli: ekkor kezdte alkalmazni egy amerikai fül-orr-gégész, William Fitzgerald, aki zónaterápiának nevezte el.
A reflexológia az emberi test minden egyes részének megfelelő működésére kiható reflexpontokra gyakorolt nyomás tudományos technikája. Megfelelően végezve a masszírozás ingerületet küld a test különböző szervei, mirigyei felé az agyon keresztül. Elsőként az agy veszi fel az ingereket és továbbadja a legnagyobb hiányt szenvedő szervünkhöz. Így a masszázs során elért stimuláció nem közvetlenül a szervekre hat, hanem az agyban „elbírálásra kerül” az inger sorsa.
Tenyér és talp masszírozásával (reflexek kiváltásával), melyeknek rendkívül gazdag érzőideg ellátásuk van, a központi idegrendszerre és a belső szervekre lehet hatást gyakorolni. A reflexek rendszerével a teljes emberi test tükröződik a talpon. A reflexpontokra gyakorolt nyomás felszabadítja a testben végigfutó életenergiát. A reflexterületek ingerlése, ingerzuhatagként éri a központi idegrendszert, minek folytán különböző aktiváló és gátló jelenségek jönnek létre. A test bármely részében fellépő fájdalom, kellemetlenség vagy betegség megszüntethető a talp megfelelő zónájában található reflexpontok masszírozásával. A reflexzóna masszázs során kapcsolatba kerülünk az egész emberrel, annak testi és lelki mivoltával és így tudunk segíteni a testi és nem utolsó sorban a lelki harmónia megteremtésében.
Gyógyító mechanizmus: